C-prøve den 16. april 2016

C-prøve

Brugsprøve Der var 5 hunde tilmeldt brugsprøven.
Følgende 4 hunde bestod:
  • Funnyflats Vigga.  Ejer Jens Gaard
  • Tumbarumba Seriously Funny.   Ejer Jil Grenaae
  • Lycik Penny.   Ejer Lene Midtgaard
  • Maxjan`s Alba. Ejer Mette Buhr 

 

Bedste hund:

Mette Buhr og Maxjan` Alba

De 3 sidstnævnte fik alle max point. Alba var yngste hund og vandt titlen i et meget tæt løb.

BegynderklasseTilmeldt: 26
Nr. Fører/Ejer Region Hundens navn Race Køn Præmiering
1 Bitten Maria Bendtsen Lol-F Black Bentley
DK04954/2015
Lab H 2
2 Joan Clausen Sydsj Brown Hunt's Holly
DK06873/2014
Lab T 2
3 Sara Pedersen /
Henning Pedersen
Sydsj Enjoy Nygaard's Stillness Of Heart
DK10687/2014
Lab T 3
4 Ulla Nielsen Lol-F Papaya
DK11878/2015
Lab T 2
5 Anne Marie Frørup Lol-F Team Keis Ditte
DK09591/2014
Lab T 3
6 Jannie Frederiksen Lol-F Cutn Cordozas I am on Fire
DK/04033/2015
Lab T 1
7 Thomas Sørensen Nordsj Gordon
DK08725/2015
Golden H 2
8 Birgitte Nielsen Sydsj Minnows Unique Summer Night
DK18096/2013
Lab H 2
9 Mikael Johannessen Sydsj Caper Cailie's Nice Style
DK19772/2014
Lab H Udgået
10 Tina Schilling Hansen Nordsj Lucky Labrador's T. Woody Woodstock
DK06994/2015
Lab H 2
11 Jane Grøndahl Vistisen Sydsj Shootdog Golden Diamond Yatsie Golden T 1
12 Tina Jungshoved Bjerre Midtsj Cut'n Cordoza's Firestone
04027/2015
Lab H 3
13 Claus Bjerre Midtsj Cut'n Cordoza's Girl on Fire
04034/2015
Lab T 2
14 Ken Markussen Nordsj Enjoy Nygaards I Belong To You
DK10684/2014
Lab T 3
15 Lene Hobert Nordsj Stripehead Duke Lab H 2
16 Peter Rasmussen Lol-F Ulvseths Hanna
DK13861/2013
Lab T 2
17 Lin Røpke Sydsj Valborup's Kochab
DK15609/2014
Lab H 0
18 Karina Jensen Lol-F Kildespring Sweet Scarlet
DK11582/2014
Golden T 3
19 Lise Gørtz Sydsj Bjoljahn Flaming Thunderbird
DK01171/2015
Lab T 2
20 Jytte Rasmussen Lol-F Seahill High Wind Pochard Reefer
DK01792/2015
Lab H 1
21 Lise Barfoed-Høj Lol-F Estephe
DK17290/2014
Lab T 1
22 joe Christensen Sydsj Joe s Christmas Rose
DK 03640/2015
Golden T Afmeldt
23 Claus Rydahl Sydsj Hillsbrook Loke
DK07786/2015
Lab H 1
24 Claus Rydahl Sydsj Hillsbrook Lotus
DK07792/2015
Lab T 2
25 Jan sørensen Lol-F Lucky Lab icon
Dk 07077 /2015
Lab H 1
26 Lotte Andersen Sydsj Maxjan's Aggie
dk08128/2015
Lab T 3
 
Bedste hund på dummy:
  • Lise Gørtz m/ Bjoljahn Flaming Thunderbird
Bedste hund på vildt:
  • Lise Barfoed-Høj m/ Estephe
ÅbenklasseTilmeldt: 17
Nr. Fører/Ejer Region Hundens navn Race Køn Præmiering
1 Jess Laursen Midtsj Uglebro's Charlie
DK16340/2013
Lab H D
2 Frede Juul Hansen Lol-F Devil Desquise Lab H 2
3 Mette Anker Hansen Lol-F Grimshøjs Aiko Lab T 3
4 Claus Bjerre Midtsj Asap timber Online
13464/2013
Lab H Afmeldt
5 Søs Maxner Lol-F Shamika
DK07771
Lab T 2
6 Conny Olsen Lol-F Balder
DK07182/2011
Lab H D
7 Lene Hobert Nordsj Fak's Artic Guinness Lab H 2
8 Lars Mertz /
Dorte Klarskov Mahler
Midtsj Little Mhor's Asti
DK13769/2012
Golden T D
9 Grete Christiansen /
Steen Jensen
Lol-F Tanima Flatcoats Carry Me Home
DK12912/2012
Flat T D
10 Ole Rasmussen Lol-F Lucky Labrador s A. Foxtrot Flindt
DK07080/2015
Lab H 3
11 Thomas Ehlers Sydsj Seahill High Wind Black Hyper
dk06368/2013
Lab H 3
12 joe Christensen Sydsj Joe s little sigga
DK09473/2014
Golden T Afmeldt
13 John Ditelfsen Nordsj Sortebjerg's Ezar
dk19179/2013
Lab H 2
14 Erling Baadsager Lol-F Holly Hunter's Dodo
DK09722/2010
Flat T 2
15 Anders Steffensen Lol-F Cody
DK10181/2014
Lab H 3
16 Annette Olsen Lol-F Lab Tasso Cleo
DK8713/2009
Lab T 3
17 Bente Fryland Nordsj Darfys Zirka Lab H 1
 
Bedste hund:
  • Bente Fryland m/ Darfys Zirka
VinderklasseTilmeldt: 15
Nr. Fører/Ejer Region Hundens navn Race Køn Præmiering
  Dorte Klarskov Mahler Sydsj Gleen Mhor's Mia Golden T  
  Nick Rasmussen Lol-F Flatcoat Lolland Moccas Canis
DK10704/2009
Flat T  
  Jan Hansen Midtsj Wetgate Sweet Cookie Lab T  
  Jan Hansen Midtsj Pooles Bisca Lab T  
  Jane Dam Midtsj Trompeterbakkens Priska
01392/2010
Lab T  
  Jane Dam Midtsj Huntsman's Choice Bosley
00480/2010
Lab H  
  joe Christensen Sydsj Sungold Speedy Gonzales
DK19533/2011
Golden H  
  Bo Frederiksen Lol-F Shootdog Golden Polle
DK05507/2009
Golden H  
  Pernille Schwartz /
Pernille Schwartz
Nordsj Copperbirch Tafi
DK05295/2014
Lab H  
  Dorthe Wiisbye Nordsj Shootdog Lucinda Lab T  
  Benny Hansen Midtsj Batmorrs Black Isle Joey
dk14805/2012
Lab H  
7 Pernille Schwartz /
Pernille Schwartz
Nordsj Darfys Moreau
DK01745/2008
Lab H 2. vinder
10 John Ditelfsen Nordsj Sortebjerg's Djengis Khan
21085
Lab H 3. vinder
17 John Ditelfsen Nordsj Svart & Gul Curry Lab H 4. vinder
19 Anders Hansen Sydsj

Messi

DK10161/2011

Lab H 1. vinder
Dansk Retriever Klub - Region Lolland-Falster